Odnawianie posadzek kamiennych

Marmury, granity, konglomeraty i trawertyny są obecnie najczęściej stosowanym budulcem wykończeniowym, a stanowiąc istotną pozycję w kosztach wykonania inwestycji, powinny być fachowo zabezpieczone. Pomimo iż stwarzają wrażenie trwałych narażone są na szereg niszczących czynników takich jak:

  • woda i znajdujące się w niej związki chemiczne,
  • powietrze zanieczyszczone spalinami i kurzem,
  • ścieranie posadzek (szczególnie w miejscach o dużym natężeniu ruchu).

Negatywne skutki wymienionych czynników:

  • szybka utrata poleru;
  • zarysowania;
  • przebarwienia, plamy;
  • ogólne wrażenie brudu oraz kruszenie struktury kamienia.

Marmurowa posadzka przed i po renowacji

Tylko poprzez zastosowanie nowoczesnej technologii renowacji i pielęgnacji kamienia, można uzyskać doskonałe efekty końcowe- od lustrzanego blasku do efektu “mokrej podłogi”. Po dokonanym zabiegu, podłoże kamienne wymaga o wiele mniejszego nakładu pracy: brud nie wnika w głąb kamienia tylko zostaje na powierzchni, skąd łatwo daje się usunąć, dzięki stosowaniu odpowiedniej chemii kamieniarskiej.

Aby powierzchnie kamienne mogły służyć na długi czas niezbędne jest wykonanie prac z zakresu:

  • Impregnacja

Aby powierzchnie kamienne mogły służyć na długi czas niezbędne jest wykonanie prac z zakresu:
Impregnacja
Proces IMPREGNACJI ma na celu zabezpieczyć kamień (marmur, granit, piaskowiec, lastryko) przed wszelkim substancjom penetrującym, mogącym spowodować jego trwałe zabrudzenie. Poprzez zastosowanie profesjonalnych preparatów, dostęp do struktury kamienia zostaje dla brudu zablokowany.

W sytuacji, gdy posadzka NIE JEST zaimpregnowana, chłonie wszystkie rodzaje zabrudzeń, np.: olej, brudną wodę, błoto, kawę, herbatę, soki a nawet farbę. W tym momencie, czyszczenie powierzchniowe nie daje żadnych pozytywnych rezultatów. Dlatego ważne jest, aby przed rozpoczęciem użytkowania danego obiektu, zabezpieczyć go w odpowiedni sposób, przy użyciu wysokiej jakości chemii do kamienia.

  • Krystalizacja

Krystalizacja jest najlepszą metodą zabezpieczania posadzek marmurowych, bardziej trwałą niż woskowanie, teflonowanie, akrylowanie lub nakładanie powłok polimerowych. Krystalizacja nie tworzy powierzchownej warstwy powłoki na posadzce, która z czasem ulega stopniowemu wycieraniu się, lecz poprzez reakcję termochemiczną łączy się bezpośrednio z marmurem i wnika utwardzając go. Po zastosowaniu metody krystalizacji marmur jest nieporównywalnie twardszy, odporny na uszkodzenia, ma głębszy i naturalny połysk, zachowuje właściwości antypoślizgowe.

Przeprowadzenie krystalizacji ma wiele zalet:
  • zagęszczenie powierzchni i uzyskanie dużej twardości podłogi;
  • poprawa odporności na zanieczyszczenia i ścieranie;
  • tworzenie wysokiego połysku;
  • zwiększenie właściwości przeciwpoślizgowe;
  • eliminacja stripping’u (usuwanie starych warstw) wykonywanego mechanicznie przed zabiegiem krystalizacji.
Częstotliwość:

Nie ma jednego ściśle określonego przedziału czasowego, w jakim należy ten proces powtarzać, ponieważ wszystko zależy od tego jak bardzo kamienna posadzka narażona jest na zabrudzenie i ścieranie. Trzeba jednak pamiętać o tym, by nie doprowadzić kamienia do stanu, w którym przeprowadzenie krystalizacji niewiele mu pomoże i niejako koniecznością będzie przeprowadzenie szlifowania posadzki.

Szlifowanie

Gdy posadzka uległa widocznemu zniszczeniu (spękania, rysy, dziury), należy ją ZESZLIFOWAĆ. Szlifowanie wierzchniej warstwy kamiennej, przy zastosowaniu tarcz diamentowych różnej gradacji, ma na celu usunięcie mikro uszkodzeń i uzyskania możliwie największej gładzi.

Przystępując do oceny podłogi marmurowej należy określić:
  • równomierność zużycia;
  • stopień porysowania i głębokość rys;
  • wielkość i głębokość ubytków;
  • klawiszowanie płytek czyli różnice w ułożeniu poszczególnych płytek (dotyczy raczej nowych powierzchni);
Częstotliwość:

Podczas szlifowania zostaje starta cienka warstwa kamienia, dlatego liczba szlifowań musi być ograniczona. Jest to proces bardzo pracochłonnym, dlatego też bardziej opłacalne jest odpowiednie zaimpregnowanie surowca przed jego korzystaniem, poprzez zaimpregnowanie użytkowanej powierzchni.

Polerowanie

– to końcowy etap pracy, kiedy stosujemy tarcze diamentowe o drobnej gradacji, którymi polerujemy posadzkę aż do uzyskania “lustrzanego” połysku, na starej, zniszczonej poprzez użytkowanie podłodze. W efekcie końcowym uzyskujemy pozytywne wrażenie nowej posadzki, jak również łatwiejszą konserwację i utrzymanie czystości.