Laminam

Spieki kwarcowe Laminam to cienkie i lekkie, wielkoformatowe płyty. Producentem płyt jest włoska firma Laminam.

Płyty spieków kwarcowych Laminam to materiał naturalny. W jego skład wchodzą wyłącznie twarde, naturalne minerały wysokiej jakości piasek kwarcowy, pyły, łupki, skały granitowe.

Kolorystyka uzyskiwana jest przy pomocy wyłącznie naturalnych pigmentów, bez dodatków żywic.

Wszystkie minerały są mieszane i mielone ze sobą, a następnie poddawane obróbce technologicznej polegającej na prasowaniu miału pod ciśnieniem 8000 t/m2, a następnie wypiekaniu w piecu hybrydowym (gazowoelektrycznym) w temperaturze ok. 1220 st.C.

Następnie płyty są kalibrowane i docinane. Standardowy format płyt Laminam to 3000×1000 mm. Płyty występują w kilku grubościach. Każda grubość ma określone przeznaczenie.

Na blaty stosuje się grubość 7 lub 8 mm są to płyty łączone z dwóch płyt w selekcjonowanym, pierwszym gatunku. Płyty Laminam posiadają pośrodku wzmacniającą siatkę z włókna szklanego, która amortyzuje uderzenia, wzmacnia płytę i czyni ją znacznie bardziej odporną na uszkodzenia mechaniczne. Płyty nawzajem klinują się i są na tyle sztywne, że mogą być montowane jako blaty samonośne (na systemie wsporników).

Kolorystyka spieków kwarcowych Laminam jest bardzo szeroka. W ostatnim czasie pojawiło się kilka nowych kolorów kolekcji I Naturali, inspirowanych kamieniem naturalnym.

Obecnie gama kolorystyczna Laminam obejmuje ok. 100 kolorów od klasycznych monokolorów po bardzo dekoracyjne płyty z ciekawą fakturą. Producent spieków kwarcowych jest otwarty na oczekiwania i sugestie projektantów, więc cały czas pojawiają się nowe kolory i odcienie.

Wśród zalet produktu w zastosowaniu ich jako blaty wymienić należy wysoką twardość, porównywalną z twardością granitów i porfirów. Ponieważ do produkcji płyt Laminam używa się wyłącznie twardych minerałów i nie stosuje się żywic jako spoiwa jest to również materiał bardzo odporny na zarysowania, zarówno powierzchniowe jak i głębokie ścieranie.

Płyty są bardzo lekkie i elastyczne, co ułatwia ich transport i montaż.

Spieki kwarcowe Laminam nie posiadają porów, chłonność wody wynosi jedynie 0,01%. Materiał nie chłonie również innych substancji co czyni go wyjątkowo higienicznym. Jedyną substancją, która może uszkodzić powierzchnię płyt Laminam jest kwas fluorowodorowy. Płyty są również odporne na promienie UV, niepalne i odporne na wysokie i niskie temperatury, również na szoki termiczne. Producent oferuje aż 25letnią gwarancję na blaty wykonane z grubości 7 i 8 mm.

Spieki kwarcowe posiadają również wszelkie niezbędne aprobaty oraz atest higieniczny, co pozwala stosować je w pomieszczeniach medycznych.

Nowością w ofercie Laminam jest powłoka Hydrotect, która w połączeniu z promieniami UV “odpycha” zanieczyszczenia jest to szczególnie przydatne w przypadku elewacji, ale zastosowanie znajduje również w pomieszczeniach laboratoryjnych.