Konserwacja

Każdy dumny posiadacz nowej podłogi, blatu, kominka czy też innego wyrobu z naturalnego kamienia chciałby latami rozkoszować się ich idealnym wyglądem. W tym celu konieczne jest zachowanie odpowiedniej konserwacji (pielęgnacji) kamienia, która powinna zacząć się zaraz po oddaniu do użytku wyrobu kamieniarskiego.
Czynności konserwacyjne możecie państwo przeprowadzić własnymi siłami (polecamy środki pielęgnacyjne) lub zlecić nam fachową obsługę.

Jak konserwować kamień:

Ze względu na różnice w specyfice użytkowania i występujące zagrożenia należy inaczej konserwować kamień we wnętrzach i na zewnątrz budynków. Podstawową zasadą czyszczenia i konserwacji jest stwierdzenie kamień nie lubi chemikaliów. Do jego czyszczenia najlepiej nadaje się woda. Jednak w przypadku wystąpienia wielu uporczywych zabrudzeń często konieczne staje się użycie preparatów przeznczonych do kamienia.

 

Uwaga! Nie wolno używać środków typu “usuwa kamień i osad”, gdyż mogą uszkodzić wypolerowaną powierzchnię.

Konserwacja kamienia w domu.

Wodę lub środek czyszczący rozprowadzamy na powierzchni za pomocą szczotki czyszczącej z miękkim włosiem lub czystego materiału. Odkurzamy lub ścieramy nadmiar preparatu. Myjemy i płuczemy dużą ilością czystej wody. Kamień może chwilowo nasiąknąć, lecz nie wpływa to na jego trwałość lub jakość. W przypadku plam trudnych do usunięcia (wino itp.) najlepiej skontaktować się firmą zajmującą się profesjonalną obróbką kamienia.

Konserwacja kamienia na zewnątrz budynków.

Zaleca się systematyczne mycie kamienia: minimum raz w roku – czyszczenie za pomocą myjki wysokociśnieniowej. Kamień można myć często, nie wpływa to ani na jego właściwości ani na jakość.

Kolejną czynnością konserwacyjną kamienia jest impregnacja.

Chemiczne środki impregnujące pomagają zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia trwałego zabrudzenia lub zniszczenia kamienia. Generalnie jednak zaleca się pozostawienie kamienia bez impregnacji, gdyż jest to zgodne z ideą posiadania produktu naturalnego i ekologicznego.
Zastosowanie – Impregnaty można stosować do kamienia na zewnątrz jak i wewnątrz pomieszczeń. Zdecydowanie należy unikać stosowania impregnatów na blatach kuchennych – mają one styczność z żywnością.
Impregnat rozprowadzamy cienką warstwą na powierzchni za pomocą czystego materiału. Nie wcieramy, lecz pozostawiamy do swobodnego wchłonięcia. Po 12 godzinach, kiedy powierzchnia jest już sucha, usuwamy pozostałość za pomocą czystego materiału i myjemy powierzchnię.
Szczegółowy sposób użycia podany jest na opakowaniu konkretnego produktu.

UWAGA! Impregnaty są substancjami chemicznymi. Zastosowane niezgodnie z instrukcją na opakowaniu mogą szkodzić naszemu zdrowiu oraz środowisku.